خانه / مقاله / ترس از شکست: بخش اول از سری مقالات موانع پیروزی

ترس از شکست: بخش اول از سری مقالات موانع پیروزی

Fear-of-failure2

ترس از شکست

کودکی خود را به یاد آورید. چند بار در هنگام شروع به راه رفتن به زمین خوردید؟ چند بار به وسایل داغ دست زده اید؟ چند بار از روی صندلی پریده اید؟ چند بار هنگام دوچرخه سواری افتاده اید؟ در کودکی انسان بیشتر ریسک می کند و بیشتر نیز امیدوار است. اگر دقت کنید حتی در کودکی انسان برای رسیدن به خواسته‌هایش بیشتر اصرار می کند و از هر راهی برای رسیدن به هدفش استفاده می کند. علت تمامی این موارد عدم رشد کافی نیمکره سمت چپ مغز که مسئول محاسبات و منطق بوده و در عوض استفاده کودک از نیمکره سمت راست خود می باشد؛ زیرا در ۷ سال ابتدای زندگی نیم کره راست انسان بسیار فعال بوده و بر نیم کره سمت چپ برتری دارد. به مرور که سن انسان بالاتر می رود فعالیت نیمکره چپ بیشتر شده و با رشد آن ریسک پذیری کمتر می شود. کافی است که در اطرفیان خود این موضوع را بررسی کنید که با افزایش سن ریسک پذیری انسان پایین می آید.

 تصمیم گیری در خصوص موضوعات مشابه برای انسان سهل است.

کمتر روزی در زندگی شما وجود دارد که در آن ریسک نکرده باشید. هر بار که تصمیمی می گیرید، در واقع جهت انجام آن کار ریسک می کنید. حال ممکن است میزان این ریسک کم یا زیاد باشد که به علت آن در ادامه این مقاله می پردازیم. هرچه شما تصمیماتی از یک مقوله را بیشتر اتخاذ کرده باشید، قطعاً تصمیم گیری در آن حوزه در آینده برای شما آسانتر خواهد بود؛ به عبارت دیگر تصمیم گیری در خصوص موضوعات مشابه برای انسان سهل است. این موضوعی بدیهی است؛ اما آیا تاکنون به علت این موضوع فکر کرده اید؟ متخصصان علم اعصاب (نورولوژیستها) از دیدگاه دیگری به این موضوع نگاه می کنند. هر بار که شما تصمیمی جدید در زندگی خود می گیرید، یک اتصال عصبی در مغز شما ایجاد می شود؛ یعنی در شبکه اعصاب شما تاکنون چنین اتصالی وجود نداشته و شما با این تصمیم اکنون اتصال مورد نظر را ایجاد کرده اید. پس برای دفعات بعدی که می خواهید تصمیماتی از این دست بگیرید، انرژی کمتری مصرف می کنید، چون اتصال عصبی آن قبلاً ایجاد شده است، پس آسانتر از بار قبل می توانید از نتایج تصمیم خود اگاه شوید؛ به عبارت دیگر راحت تر ریسک کرده و تصمیم می گیرید. برای مثال اگر شما برای بار اول مسئولیت کاری را بر عهده بگیرید با کمی ترس و اضطراب ناشی از انجام صحیح کار به سمت آن می روید و آن را انجام می دهید؛ اما پس از گذشت زمان و به دست آوردن تجربیات لازم و ایجاد شدن اتصالات عصبی مورد نیاز، در صورت پیشنهاد شدن مسئولیت مشابه دیگری با اضطراب به مراتب کمتری از بار قبل به سراغ آن مسئولیت خواهید رفت. علت این ترس و اضطراب مجدد اما کمتر نیز همان اتصالات عصبی است که در شبکه اعصاب شما ایجاد نشده است؛ اما چون عمده این اتصالات در هنگام به عهده گرفتن مسئولیت قبلی ایجاد شده است، مقدار این ترس و اضطراب کمتر خواهد بود.

 از شکست نهراسید.

موضوع دیگر که در خصوص ترس و ریسک پذیری مطرح می باشد نترسیدن از شکست و طی مسیر رسیدن به هدف با جدیت و پشتکار زیاد می باشد. هرگاه فکر شکست به ذهن شما خطور کرد به خود این گونه بگویید که در صورت شکست فقط یک راه از هزاران راهی که به هدف شما ختم می شود به بن بست رسیده است. دلیلی ندارد که راه ههای باقی مانده را امتحان نکنید. ضمن آنکه تجربه ای بدست آورده اید که شاید شما در دنیا تنها شخصی باشید که به آن دست یافته است.

افراد ثروتمند، دانشمند، کارآفرین و خلاصه هرکسی که در هر زمینه ای موفق است قطعاً، قطعاً، قطعاً چندین بار شکست خورده است تا در نهایت توانسته به هدف خود برسد.

از این دسته افراد بسیارند. از قبیل توماس ادیسون مخترع معروف، خانم رولینگ نویسنده سری کتابهای هری پاتر و … .

اگر این موضوع را در ذهن خود بپذیرید که ریسک کردن باعث پختگی و با تجربگی شما می شود دیگر از شکست ترسی نخواهید داشت.

ریسک پذیری در خصوص موضوعات مالی نیز از جمله مواردی است که افراد زیادی امروزه با آن روبرو هستند. همانطور که می دانید راه های مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد. یک راه این است که پول و سرمایه خود را در بانک بگذارید تا سودی معین را در بازه های زمانی از پیش تعیین شده در اختیار شما قرار دهد. یا اینکه آن را در بازارهای بورس، طلا، ارز، مسکن و … سرمایه گذاری کنید. قطعاً در روش نخست درجه ریسک پذیری در پایین ترین سطح ممکن قرار دارد. سودی که نصیب شما می شود نیز مقدار ثابتی است؛ اما در سایر بازارهای سرمایه گذاری مقدار ریسک بالاتر و بالطبع سود دریافتی نیز در صورت تحقق بالاتر خواهد بود. همانگونه به خاطر دارید در بحران ارزی چند سال پیش بسیاری از مردم سرمایه های خود را از بانکها خارج و اقدام به سرمایه گذاری در بازارهای ارز و طلا کردند. البته موفقیت در بازارهای مالی به مطالعه، تفکر و مشورت با آشنایان به این حوزه نیز وابسته است.

این نکته همیشه صادق است که در صورت ریسک بیشتر در صورت موفقیت سود بیشتری نیز نصیب شما شود.

بزرگی در این خصوص می گوید: «مردم آنقدر از باختن می ترسند که سرانجام می بازند.»

 

نکات مهمی در خصوص موضوع مقاله:

۱- به هیچ عنوان بدون شناخت اقدام به ریسک نکنید. سعی کنید حتی المقدر شناختی نسبی از موضوع خود بدست آورید.

۲- راه مقابله با ترس، انجام آن کار در سریعترین زمان ممکن است.

۳- از مشورت کردن با افراد آشنا در حوزه ریسک خود دریغ نکنید.

۴- سعی کنید روزانه داستانی از افراد موفق بخوانید.

 

درباره مدیر سایت

درود بر شما. تیم دانلود برای موفقیت سعی کرده است بهترین مطالب را برای شما جمع آوری کند. باور ما بر این است که شما هم مثل میلیون ها نفر دیگر در سراسر جهان می تونید با بهره گیری و عمل دقیق به مطالب جمع آوری شده در این سایت به راز موفقیت، ثروت و آرامش دست پیدا کنید!

حتما ببینید

مقاله: زندگینامه برایان تریسی + فایل صوتی

برايان تريسي در سال 1944ميلادي متولد شد و دوران نوجواني را در شهرپوموناي كاليفرنيا گذراند …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *