خانه / مقاله / سه گام اصلی تا موفقیت

سه گام اصلی تا موفقیت

3step-success

سه گام اصلی تا موفقیت

 

ذهنگام اول: بیندیشید تا پیروز شوید!

آیا تا به حال به این موضوع اندیشیده‌اید که تفاوت انسانها در چیست؟ تقریباً در سیزده سال گذشته این مهمترین پرسشی بوده که برای من مطرح بوده است. چه قابلیت و کیفیتی در انسان می‌تواند اینگونه تفاوت در زندگی افراد بیافریند؟

در اجتماعی که اکثریت از یاس و نامیدی دم می‌زنند، عده‌ای در اوج قله‌های موفقیت می‌باشند. چگونه حتی فرزندان یک خانواده که از یک رفاه و امکانات برخوردارند، تا این حد متفاوت می‌باشند؟ برخی سرزنده و موفق و برخی افسرده و دلمرده.

بسیار دیده‌اید و شنیده‌اید که کسانی از طبقات محروم جامعه به موفقیت و خوشبختی رسیده‌اند و بسیاری در اوج شادکامی به قعر چاه ذلت فرو افتاده‌اند. این داستان زندگی انسانها بر روی این سیاره خاکی است.

تنها تفاوتی که باعث ایجاد کیفیت در زندگی انسانها می‌شود، تفاوت در نحوه اندیشیدن و نگاه به زندگی است. ” به راستی که اندیشه ثروت و دارایی است”، این اولین جمله‌ای است که آقای ناپلئون هیل بیش از نیم قرن پیش در کتاب “بیندیشید و ثروتمند شوید” آورده است.دیل کارنگی؛ “چیزهایی که داری، کسی که هستی، جایی که هستی یا کاری که می‌کنی تو را خوشبخت یا بدبخت نمی‌کند. خوشبختی و بدبختی تو از افکارت ناشی می‌شود.

و چه خوب مولانا شاعر و عارف نامدار ایرانی قرنها پیش به اهمیت ذهن و اندیشه پی برده و آن را در قالب شعری زیبا می‌فرماید:

                ای انسان تو همه اندیشه‌ای               مابقی تو استخوان و ریشه‌ای

انسان مولود اندیشه‌هایش است. اتفاقات، اشیاء، انسانها و همه آنچه که شما را در بر گرفته است، انعکاسی از اندیشه‌های شماست. خانواده، اسباب و لوازم منزلتان، همسرتان و حتی کسب و کار شما تبلوری از اندیشه‌های شماست. به حقیقت شما آنگونه زندگی می‌کنید که فکر می‌کنید. آیا تا به حال به این موضوع اندیشیده‌اید که چرا برخی جوامع همیشه در اوج موفقیت و خوشبختی‌اند و برخی همیشه در قعر دره ناکامی.

خوشبختی و شادکامی گروه اول معلول نتیجه نوع نگاه و باور به زندگی است. چون آنها موفق می‌اندیشند، پس موفق هم می‌شوند.

اکثر افراد در زندگی دچار نوعی رخوت و سکوت می‌باشند. آنچه این آرامش کاذب و رخوت را در هم می‌شکند و باعث رشد و شکوفایی هر چه بیشتر می‌شود، اندیشه شماست. شما با اندیشه‌ و افکار جدید خود، به زندگی معنی و مفهوم جدیدی می‌بخشید. یادتان باشد، شروع همه موفقیتها با اندیشیدن شروع می‌شود. قبل از اینکه موفق شوید قله اورست را صعود کنید، می‌بایست آن را در ذهن خود تجربه نمایید. می‌بایست ذهنتان متقاعد شده باشد که صعود به قله اورست دست‌یافتنی است، در غیر اینصورت قدمی بر نخواهید برداشت.

کلیدی‌ترین راز موفقیت، استفاده اثربخش از ذهن است.

باور کنید؛

 • ذهن به شما می‌گوید که در حال حاضر خوشبخت هستید یا خیر!
 • ذهن به شما می‌گوید که دنیا سخت است یا آسان!
 • ذهن به شما می‌گوید که موفق خواهید شد یا خیر!
 • ذهن به شما می‌گوید که اوضاع خوب است یا خیر!
 • ذهن به شما می‌گوید که کاری که دارید خوب است یا خیر!
 • ذهن به شما می‌گوید که دنیا در حال زیبا شدن است یا در حال ویران شدن! و . . .

وقتی شما با قوانین ذهن آشنا و مسلط شوید، خواهید دید که هیچ گذشته‌ای وجود ندارد. این ذهن است که پیوسته به ما دیکته می‌کند

 • تو این چنین هستی یا آنچنان
 • دنیا اینگونه است یا آنگونه

مادامی که در اسارت ذهن به سر می‌بری، تو را به بردگی خواهد کشاند. ذهن خدمتگزاری خوب، ولی اربابی بد است. قواعد دست و پاگیر را از ذهن خود پاک کن، آنوقت خواهی دید که شما موجودی بی‌همتا با امکانات فراوان هستید.

اگر ذهن به تو بگوید یعنی اینکه تو برده و شاگرد ذهن خود شده‌ای و اگر تو به ذهن خود بگویی که هستی و اوضاع چگونه است و بر این باور خود، اصرار و ممارست به خرج دهی، آنوقت چند صباحی طول نخواهد کشید که تو بر ذهن مسلط خواهی شد. آنوقت خواهی دید که فاصله‌ای بین خوشبختی و بدبختی وجود ندارد و تو جهان خودت را تعریف خواهی کرد. آنوقت خواهی دید که فاصله بین توانستن و نتوانستن وجود ندارد، گویی که در خیال زندگی می‌کنید و دنیا آنگونه شده است که شما تعریف می‌کنید. آنوقت انتخاب با شماست سیاه یا سپید . . .

 

درخت سیبگام دوم: بیش از یکبار تلاش کنید!

برای کسانی که با مفاهیم روزمرهء علمی آشنایی دارند روشن است که فضای بالای سر ما چقدر خالی است. در منظومهء شمسی تمام سیارات مجموعاً کسر نا چیزی در مقابل خورشید هستند. در واقع در مقابل خورشید می‌توان آنها را کاملاً نادیده گرفت. فاصلهء خورشید تا اولین ستارهء همسایه اش ۴٫۳ سال نوری است. این در حالیست که شعاع خورشید حدود دو ثانیهء نوریست. دو ثانیه را با ۴٫۳ سال مقایسه کنید تا نسبت فضای خالی بین ستاره ای را احساس کنید. این سیر را به طرف مقیاس های بالاتر ادامه نمی دهم چون هر کسی شب هنگام اگر نگاهی به آسمان بیاندازد متوجه این خالی بودن می شود.

در فضای میکروسکوپی نیز قضیه به همین منوال است. بیش از ۹۹ درصد فضای مابین اتم ها را فضای خالی تشکیل می دهد و به همین دلیل در صورتی که تمامی اتم ها را به گونه‌یی به هم بفشاریم که فضای خالی میان آنها از بین برود، یک قاشق چایخوری یا حجمی برابر یک حبه قند از این ماده حدود پنج میلیارد تن وزن خواهد داشت.

حال شاید برای شما خواننده محترم این سئوال پیش آید که داستان فضای خالی بین کرات و ستارگان و فضای خالی بین اتمها با موفقیت چه ارتباطی دارد؟

یادتان باشد، اگر مطالعه کوچکی در زندگی خود داشته و نگاه نقادانه‌ای به آن داشته باشید؛ متوجه می‌شوید که زندگی ما نیز بدین‌گونه است. پر از فضای خالی و زمانهایی که بیهوده صرف شده است. که اگر این زمانها مدیریت می‌شد، بدون شک ما دنیای بهتری را تجربه می‌کردیم. آقای پرفسور حسابی یک عقیده‌ی جالبی داشت، ایشان معتقد بود که اگر روزی ۳۰ دقیقه در یک زمینه خاصی مطالعه داشته باشیم پس از چند سال در آن حوزه صاحبنظر خواهیم شد.

به خلقت سیب توجه کنید:

 • به نظر شما در هر درخت سیب چند سیب وجود دارد؟
 • به نظر شما در هر سیب چند دانه سیب وجود دارد؟

با چه احتمالی هر دانه‌ی سیبی ممکن است یک روزی تبدیل به یک درخت سیب شود یا چند درصد از دانه‌ها تبدیل به درخت می‌شوند. این یک حقیقت مسلم و تلخ است، درصد بسیار کمی از دانه‌ها تبدیل به میوه می‌شوند. آندره متیوس در کتاب خوشبختی در یک کلام می‌گوید ” اکثر دانه‌ها هرگز رشد نمی‌کنند، پس اگر واقعاً می‌خواهید چیزی اتفاق بیافتد، بهتر است بیش از یکبار تلاش کنید.”

برای رسیدن به هر هدفی می‌بایست جزء ۳ درصد افرادی باشید که هدف معینی را در زندگی پی می‌گیرند و برای رسیدن به آن برنامه‌ریزی می‌کنند و یادتان نرود بدون پشتکار و مداومت راه به جایی نخواهید برد.

 

راه رفتن کودکگام سوم: پشتکار داشته باشید، هر کاری در ابتدا سخت است.

فضانوردان هر چه از زمین فاصله می‌گیرند فشار جو را بیشتر تحمل می‌کنند، وقتی از جو زمین خارج می‌شوند بالاترین فشار را در لحظه ترک جو زمین متحمل می‌شوند. مسیر موفقیت نیز به همین منوال است، در شروع حرکت موفقیت، زمانی که شما از عادات قبلی خود دور شده و عادات جدیدی را جایگزین عادات قبلی خود می‌کنید انرژی بسیاری از شما گرفته می‌شود.

 • هیچ کودکی از ابتدا راه رفتن نمی‌داند، هر کودکی بیش از هزار بار به زمین می‌خورد تا راه رفتن را بیاموزد.
 • هیچ کسی از ابتدا قهرمان به دنیا نمی‌آید، هر قهرمانی بیش از هزاران شب و روز از زندگی خود را برای رسیدن به موفقیت تلاش نموده است.

” هر کاری در ابتدا سخت است “

 

ویلارد ماریوت می‌گوید “الوارهای خوب به آسانی بدست نمی‌آیند، درختان ضخیم، طوفان‌های سخت‌تری را از سر گذرانیده‌اند. در راه موفقیت همیشه منتظر طوفان‌های سخت و خشن باشید”.

 همانطور که در کتاب آسمانی مسلمانان آمده است همانا پشت هر سختی آسانی است”. لذا برای رسیدن به آرامش و موفقیت، روزهای زیادی را می‌بایست تلاش کنید و سختی‌ها را تحمل کنید.

          تا رنج تحمل نکنی گنج نبینی           تا شب نرود صبح پدیدار نباشد

برایان تریسی می گوید؛ “هر کاری که ارزش خوب انجام شدن را داشته باشد، در ابتدا ارزش بد انجام شدن را دارد.” پس اگر در شروع کار، وقتی که کارها نتیجه‌بخش نیست، مایوس شده و از هدف خود دست بکشید، هیچ کار بزرگی را به سرانجام نخواهید رسانید.

بارها در شرح حال زندگی انسانهای بزرگ خوانده‎ایم که گرفتاری‌های بزرگ آنها را وادار ‎کرده تا ظرفیتهای خود را بالا ببرند. آنها نه تنها ناچار از پیدا کردن راه‎حل گرفتاریها بوده‎اند، بلکه در درون خود نیز نیروی فراوان کشف کرده‎اند. علی (ع) در این باره می‌فرماید؛ “با تحمل سختی، بزرگی پدید می‌آید.

اگر در مسیر زندگی به ناملایماتی دچار گشته‌اید، نامید نشوید، سختیها بخشی از زندگی است تا در گذر از آنها به بزرگی برسید و درسهایی را برای زندگی کسب کنید.

 

منابع : کتاب پنج قطعه اصلی از پازل موفقیت اثر ابوالفضل جعفری، تمرکز روی هدف اثر برایان تریسی، ریشه‌های عمیق موفقیت اثر ابوالفضل جعفری، مقاله نجوم از سایت hupaa

درباره مدیر سایت

درود بر شما. تیم دانلود برای موفقیت سعی کرده است بهترین مطالب را برای شما جمع آوری کند. باور ما بر این است که شما هم مثل میلیون ها نفر دیگر در سراسر جهان می تونید با بهره گیری و عمل دقیق به مطالب جمع آوری شده در این سایت به راز موفقیت، ثروت و آرامش دست پیدا کنید!

حتما ببینید

دانلود کتاب چهار میثاق اثر دون میگوئل روئیز + کتاب صوتی

چهار میثاق: اثری برای دیگر گونه زیستن صدایی جادویی تو را احاطه می‌کند و پس …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *