خانه / دسته بندی موضوعی / شادی / هفت عادت صبحگاهی که روز شما را نیرومند ساخته و زندگیتان را تغییر می دهد.

هفت عادت صبحگاهی که روز شما را نیرومند ساخته و زندگیتان را تغییر می دهد.

Morning-Wake-Up

بسیاری از واقعیت های شما خدادادی نیستند. بلکه توسط انتظارات، باورها و افکاری که شما در مورد آنها ایجاد کرده اید، شکل گرفته اند. بخش بزرگی از این باورها و انتظارات زنجیره عادات را تشکیل می دهند که شما آنها را در زندگی روزمره خود ادغام کرده اید. بله، برخی از این عادت ها به طور ناخودآگاه شکل می گیرند که می توانند مخرب و محدود کننده باشند، اما برعکس شما می توانید به طور آگاهانه عادات مثبتی که زندگی شما را به طور چشم گیری دگرگون و قدرتمند سازد، شکل دهید.
این نکته ی قدرتمندی در حرکت است که عده ی زیادی از افراد دارند از آن با خبر می شوند. عمومی ترین ویژگی که افراد موفق دارند تشخیص نیروی است که آنها در ایجاد واقعیت از طریق تغییر شیوه تفکر، باور یا انتظاری که از آن دارند، به کار می برند. یکی از موثرترین روش های تغیر الگوهای باور از طریق تمرین و انجام اعمال مداوم روزانه است. سنن قدیمی از زمان های خیلی دور به طور واضحی به قدرت انجام اعمال در تقویت عادات و تغییر روشی که ما واقعیت را نظاره کرده و می سازیم، پی برده بودند. اگر بار دیگر به تاریخچه زندگی افراد بسیار موفق نگاهی بیندازید، برخی از تشریفات را در زندگی روزمره ی آنها مشاهده خواهید کرد. بعضی از این عادت ها و تشریفات پیش پا افتاده و عجیب به نظر می رسند، اما گول ظاهر ساده آنها را نخورید. این رسم ها یکی از موثرترین ابزارهای خود نیرومند سازی هستند که به طور رایگان در دسترس کارورزی که شما باشید قرار گرفته شده است.
در ادامه برخی از آسان ترین این تشریفات و رسوم که در عین حال تغییر دهنده زندگی نیز هستند، و می توانند هر روز صبح انجام شوند، بیان می گردند.

۱- قدرشناسی
شکرگذاریاحساس قدرشناسی و ارزشگذاری همه ی آن چیزها و لحظات کوچک شادمانی که در زندگی شما اتفاق می افتد، احتمالا یکی از تشریفات و عاداتی هستند که اغلب نادیده گرفته شده و ناچیز شمرده شده اند. این امر می تواند عادت صبحگاهی کاملی برای شروع روز به شیوه بسیار مثبت باشد. قدرت واقعی قدرشناسی در آن است که شما را دریافته و بر آن چه که در زندگی شما کاربرد دارد – با آن چه که با بودن شما در کل هماهنگ است – تمرکز می کند. این امر به طور انتخابی مثبت است، و شادی و مثبت بودن را با روشن ساختن چیزهای ناخوشایند کوچک یا بزرگی که هر روز زندگی شما را آراسته می کند، تقویت می نماید. ما بیشتر اوقات نکات رنج آور، مشکلات، فشارها و هر آن چیزی را که در زندگی ناکارآمد است و موجب سایدگی، اضطراب و بدبختی می شود، می بینیم. این امر شبیه بازنویسی مکرر نمایش نامه زندگی با لحنی منفی یا حزن انگیز است. ذهن ناخودآگاه شما با اطمینان کامل نمایش نامه ای را که شما به صورت منفی یا مثبت نوشته اید، اجرا می کند.
بنابراین احساس قدرشناسی به طور یقین رسم و عادت بسیار نیروزایی است. روز خود را به خاطر همه چیزهایی مثبتی که روز قبل یا در طول هفته برای شما اتفاق افتاده است، با قدردانی و شکرگذاری آغاز کنید. این چیز می تواند کاملاً کوچک و غیر قابل ملاحظه باشد. زیاد مهم نیست که باید حتماً چیزی بزرگ و ارزشمند باشد. شما می توانید برای ملاقات غیر منتظره یک دوست قدیمی، برخورد خوشایند با یک غریبه مهربان، یک فرصت تازه یا هر چیزی که راه شما را روشن کرده، سپاسگذار باشید. این کار را هر روز انجام دهید و ببینید که در طول روز چه اتفاقی می افتد.

۲- مهم ترین وظایف و تکالیف خود را بنویسید.
writing-down-goalsاین یک عادت کاملا کاربردی است. روز خود را با تعیین و نوشتن یک تا سه کار مهم که لازم است در طول روز انجام دهید، شروع کنید. این کارها اهداف طولانی مدت مهمی را که با اهداف، علاقه یا جهت گیری کلی شما در زندگی هماهنگ هستند، تقویت می کنند. برای مثال، اگر نوشتن یک کتاب یا ایجاد اجتماع برخط (آنلاین) اهداف مهم طولانی مدتی هستند که با رشد شخصی شما هماهنگ می باشند، شاید کار مهم شما تمام کردن یک یا دو صفحه خاص از کتاب و یا تهیه محتوای ایده های تازه برای اجتماع برخط باشد. آن چه در مورد این عادت مهم به نظر می رسد این است که شما این کارها را تعیین کرده و آنها را تا جایی که امکان دارد در ساعات آغازین روز کامل می کنید. البته شما کارهای دیگری سوای این اموری که نوشته اید، خواهید داشت اما این ها کارهایی هستند که می توانند بعداً نیز مورد بررسی و اقدام قرار گیرند.
نوشتن مهم ترین کارها در صبح، به شما کمک می کند که روز و زندگی خود را بر اساس آن چه که ضروری است، متمرکز نمایید. به شما کمک می کند تا زمان خود را به شیوه ی بهتری اولویت بندی نموده و مدیریت کنید. در نتیجه شما زندگی خود را با اعمال تمرکز و انرژی بر روی آن چه که در پیشبرد روند کلی زندگی با اهمیت قلمداد می شود، آسان می کنید.

۳- تایید و تصریح اهداف با نوشتن و یا ترسیم آنها
Imaginationاین کار شبیه ایده ی قبلی است اما در نحوه عملکرد و هدف با آن تفاوت دارد. نوشتن مهم ترین وظایف روز، روشی برای انسجام کارها به دنبال هم است. از طرف دیگر تصریح اهداف شیوه قدرتمندی در مجسم نمودن و شفاف سازی دیدگاه و اهداف زندگی در فضای روانی روزمره می باشد. نوشتن یا ترسیم اهداف بر روی برگه ای از کاغذ به شما کمک می کند این اهداف را با شکل دادن به آنها برون سازی نموده و به واقعیت تبدیل نمایید. در مقابل، این اهداف در ناخودآگاه انعکاس یافته و در نتیجه آنها را تقویت نموده و انسجام بیشتری به آنها می بخشد.
مثالی از این روش آورده می شود: “من موفقیت بیشتری در شغلم به دست می آورم” یا ” با ورزش کردن سالم تر و قوی تر می شوم”. توجه داشته باشید که جملات به زمان حال نوشته شده اند که این امر مشخص می سازد که شما درگیر فرایند مذکور می باشید. آیا نسخه های زندگی را که ناخودآگاه دنبال می کنیم، به یاد می آورید؟ با این عمل شما نسخه ای را برای کاربرد آن در زمان حال مشخص می نمایید. نوشتن یا ترسیم آن (در صورتی که شما بیشتر فردی بصری هستید) که نمای تصویری اهداف را به صورت خلاصه نشان می دهد، می تواند موثر باشد. برای مثال اگر هدف شما ساختن یک خانه جدید یا زندگی در یک کشور دیگر باشد، می توانید شکل یک خانه و یا چیزهایی که نماد آن کشور است برای خود ترسیم نمایید.

۴- تمرین چی گانگ
qigongبر اساس فلسفه چینی، چی به معنای نیروی زندگی یا انرژی ذاتی چیزها و چی گانگ تمرین پرورش و به جریان انداختن این انرژی در جسم است. این امر شاید مبهم یا پیچیده باشد اما چی گانگ در واقع مجموعه ای از تمرینات ساده به منظور افزایش سلامتی و سرزندگی است. شکل ها و تمرینات متنوعی به صورت رایگان در رسانه های آنلاین وجود دارد. من لینک صفحه ایرا که لی هولدن، استاد چی گانگ ارائه داده، به عنوان یک عادت صبح گاهی پیشنهاد می کنم.

 

۵- آب گرم با لیمو
warm-lemon-waterیک تکه از لیمو را با آب داغ اضافه کرده و هر روز صبح آن را بنوشید. این یک عادت بسیار ساده است که خودم هر روز صبح انجام می دهم. علاوه بر این که منبع خوبی از ویتامین C و روش مفیدی در بیرون ریختن سموم بدن در اول صبح است، این کار سطح PH بدن را تنظیم کرده و تداوم می بخشد، همچنین درد و التهاب مفاصل و زانوها را کاهش داده و به تغذیه مغز و سلول های عصبی کمک می کند. در این جا (Here) فواید بیشتری از نوشیدن آب گرم با لیمو بیان شده است.

 

۶- سحرخیزی
شکرگذاریفواید و مزایای عملی زود بیدار شدن واضح و روشن است. برای مثال شما فرصت بیشتری برای انجام تمرین هایی چون پیاده روی، دوچرخه سواری یا چی گانگی که در بالا ذکر شد پیدا می کنید. زمان بیشتری را برای باز اندیشی، آرمیدگی یا انجام عادات صبح گاهی اختصاص می دهید. بنابراین سحرخیزی می تواند مبنایی برای تمام عادات صبح گاهی دیگر باشد. بسیاریاز افراد، از جمله خود من، متوجه شده ایم که در ساعات اولیه روز کارآیی بیشتری داریم.
همچنین، مطالعات مختلف فواید بیشماری را در یک یا دو ساعت زودتر بیدار شدن در هنگام صبح نشان داده است. برای مثال مشخص شده است که زود خوابیدن و زود بیدار شدن به بدن کمک می کند تا با ریتم گردش زمین هماهنگ شده و در نتیجه خواب، ترمیم کنندگی بیشتری را خواهد داشت. از دیگر نتایج نادر این مطالعات برای مثال نشان داده است که سحر خیزان خوشبین تر هستند و می توانند مشکلات و مسایل را بیش از حالت عادی، پیش بینی و حل نمایند.

۷- گوش دادن به موسیقی برانگیزنده
Listening-Musicاین عادت در ذات خود، کشنده نیست. موسیقی انگیزشی می تواند اثر مستقیمی بر خلق ما به ویژه در صبح داشته باشد. این کار ما را از نظر هیجانی شارژ کرده و دورنمای مثبت تری برای روزی که در پیش داریم، می بخشد. بیشتر افراد با موسیقی بیدار می شوند و یا در زمانی که به سر کار می روند به آن گوش می دهند. در بیشتر مواقع آنان یا به موسیقی رادیو گوش می دهند و یا از موسیقی موجود در دستگاه خود به طور تصادفی قطعه ای را پخش می کنند. انتخاب آگاهانه موسیقی و گوش دادن به آن در صبح می تواند اثر چشم گیری بر روز و زندگی شما در کل داشته باشد. سعی کنید که صبح ها بیشتر به موسیقی های برانگیزنده گوش دهید حتی اگر خلق شما با آن هماهنگی نداشته باشد.
انتخاب موسیقی بر اساس خلق می تواند جالب باشد. برای مثال اگر احساس ناامیدی و درماندگی می کنید، تمایل دارید به موسیقی گوش دهید که آن حالت را منعکس می سازد، مثلاً آهنگ های غمگین یا ریتم کند. این امر روی خلق شما اثر تشدید کنندگی دارد. آن چه که شما لازم دارید دقیقاً برعکس است و خلق شما را با شنیدن موسیقی که ریتم متفاوتی با خلق شما دارد، دوباره تنظیم می نماید.

 

این مقاله با نگاهی به متنی در همین زمینه از وب سایت “Life Hack” نوشته شده است.

درباره مدیر سایت

درود بر شما. تیم دانلود برای موفقیت سعی کرده است بهترین مطالب را برای شما جمع آوری کند. باور ما بر این است که شما هم مثل میلیون ها نفر دیگر در سراسر جهان می تونید با بهره گیری و عمل دقیق به مطالب جمع آوری شده در این سایت به راز موفقیت، ثروت و آرامش دست پیدا کنید!

حتما ببینید

دانلود مجموعه سخنرانی های تصویری دکتر مجد (ویژه)

و اینبار سایت دانلود برای موفقیت برای شما 16 سمینار دکتر مجد را برای شما …

2 نظرات

  1. سلام با تشکر . بفرمایید مطالب دکتر عباس منش را که با اصلا بخاطر ش وارد و عضو این سایت شدم‌کجاست ؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *